Uprostřed státu Himachal Pradesh, obklopeno štíty Himalájí, se nachází místo, které, jako by zde vůbec nepatřilo. Na vysokém kopci, kde převýšení mezi původní Dharamsalou a dnes její nejznámější částí McLeod Ganji je téměř 600 metrů, vzniklo místo, které vás přenese nejen do jiné země, ale i do jiného času. Zatímco dole, v údolí, probíhá tradiční, indický život, zde, nahoře, blízko mrakům, objevíte zcela jinou realitu.
Poté, co Čína obsadila a ovládla Tibet, utekla přes Himaláje do Indie podstatná část tibetského buddhistického obyvatelstva. A protože Indie si tak trochu přivlastňuje zásluhy za samotný vznik buddhismu, tehdejší vláda udělila buddhistickým uprchlíkům v zemi azyl a dovolila jim usadit se na svém území. Centrem tibetského buddhismu a také sídlem jeho exilové vlády se stala právě Dharamsala.
A to se odrazilo nejen na její vizáži, ale především na celé atmosféře, které toto město má.
Byť většina turistů přichází do Dharamsaly jen a právě proto, aby měli možnost potkat se s Dalajlámou, ne každému se to podaří. Nutno ale podotknout, že právě setkání s Jeho svatostí je největším lákadlem. Není zde nějaký oficiální seznam, ve které dny se audience bude konat. Obvykle se o ní dozvíte tak, že se vás někdo zeptá, zda víte, že bude zítra probíhat. A v tu chvíli přichází vaše šance osobně potkat člověka, který je známý po celém světě. Abyste se k němu dostali, musíte si vystát dlouhou frontu a zaregistrovat se. Teprve s potvrzeným povolením se pak můžete odebrat na ústřední nádvoří chrámu Cuglakhangu, podrobit se přísné bezpečnostní kontrole a stát se součástí zástupu, který se vine do nedozírné dálky. Zatímco čekání se vám zaručeně bude táhnout, samotná audience probíhá poměrně rychle. Ale strávit byť jen chvíli v blízkosti člověka, ze kterého vyzařuje tolik moudrosti, dobra a laskavosti, určitě stojí za to. Setkání s Jeho svatostí dalajlámou vám zůstane v srdci a mysli na celý zbytek života.
Nutno ale připustit, že byť to tak většina návštěvníků vnímá, Dharamsala není jen a jen Dalajláma.
Co určitě ocení každý milovník hor, je dramatická kulisa, kterou vytváří věčně zasněžené vrcholky Dháuladhárského masivu himálajského podhůří. Zde nastává příležitost pro všechny odvážlivce. Společně s průvodcem je možno se k těmto vrcholkům vydat a podniknout několikadenní výšlap až na jejich úpatí. Samozřejmě horolezci a milovníci vysokohorské turistiky se můžou vydat i dále. Pokud ale zrovna nemáte dostatek času, nebo nejste v kondici, která by vám toto umožňovala, vydejte se na procházku k místním vodopádům. Užijete si čarokrásné výhledy a nenáročné potulování po kouzelné krajině.
Když se po procházce v přírodě vrátíte do McLeod Ganji, oceníte velké množství restaurací, kaváren a čajoven, které se zde nacházejí. Jejich kvalita bývá obvykle na velmi vysoké úrovni. Najdete zde jídla indická, čínská, tibetská i kontinentální. Ochutnat můžete nejrůznější podoby čaje, kávy a nealkoholických nápojů.
A po zaslouženém odpočinku se určitě nechejte zlákat nákupy. Celé město je plné stánků a obchůdků, ve kterých najdete úplné poklady. Nejlepší řemeslníci z Tibetu, Kašmíru a jihu Indie vám moc rádi ukážou své umění a málokdo odolá nabídce buddhistických religiózních předmětů, šperků, kašmírských šátků, vonných tyčinek, čajů a sladkostí. Tento zážitek si opravdu užijete, a protože ceny v Indii jsou pro nás velmi příznivé, nebude vaši peněženku ani moc bolet.
Pokud budete mít ještě chvíli čas, vřele doporučuji navštívit Knihovnu Tibetských děl a archiválií. V její budově je nejen muzeum buddhistických sakrálních předmětů, ale především rozsáhlá knihovna se 70 000 rukopisy.
Závěr svého putování po Dharamsale pak můžete věnovat Tibetskému lékařskému a astrologickému institutu, který je centrem tibetské medicíny. Přívětivě vás zde přivítají a budete mít možnost tibetské lékařství zažít na vlastní kůži. Jakékoli fyzické i psychické obtíže můžete zkusit s místními lékaři projednat. Konzultace je zdarma. Jediné, za co platíte, jsou léky, které si odnesete. A nemusíte se vůbec doporučených léků bát. Vše jsou pouze bylinky, které místní mniší sbírají na horských stráních. Některé z těchto bylin nerostou nikde jinde, než právě zde a patří mezi to nejvzácnější, co příroda nabízí.
Věřím, že nebudete váhat a pokud nastane ta správná příležitost, Dharamsalu si nenecháte ujít.