Hackeři a jak se před nimi chránit


Sociální sítě
                Co se týče nás Čechů, jako obyvatelé se na internetu ničeho moc nebojíme. Nejsme nijak ostražití a 90% z nás si vůbec nepřipouští, že by je mohli hackeři napadnout. Útočníci naše získané údaje mohou použít k prolomení hesel, nebo dokonce k lokalizaci naší polohy (což jim nezabere většinou moc práce, jelikož spousty lidí má na svém profilu veřejné, kde se zrovna nachází). Po získání citlivých dat mohou našim kontaktům rozesílat soubory, obsahující vir. Nebo naše informace prodávat na černém trhu.
Žena na internetu

Statistika
                Zde jsou výsledky průzkumu společnosti Kaspersky Lab a B2B International prováděni v 27 zemích světa, Česká republika vyšla následovně:
15% z nás na sociálních sítích zveřejňuje své citlivé informace a pocity. Dalších 15% tvrdí, že na těchto sítích sdílí věci, které by v reálném životě neřekli. 43% lidí v ČR zadává svá hesla na prohlížeči i přes připojení na veřejné WiFi a 8% se přiznalo, že hesla k sociálním sítím jsou jedny ze tří věcí, o jejíž ztrátu se nejvíce bojí.
Jak se bránit
                Používejte co možná nejsilnější hesla s nespočtem číslic a velkých i malých písmen, nezapínejte funkce automatického ukládání hesel, nesdílejte o sobě příliš informací (převážně intimních), využijte funkce rozdělení přátel do skupin na blízké a ostatní, neotevírejte neznámé soubory, i když vám je pošle někdo známí, vyhýbejte se veřejnému WiFi připojení (při napojení na tuto síť je pro hackera velmi snadné, se vám do zařízení nabourat), používejte antivir.
Internetový útok
Ransomware
                Tzv. vyděračský útok je dnes jedním z nejběžnějších způsobů kybernetického útoku. Zaměřuje se nejen na jednotlivce, ale i na celé firmy, nebo instituce, které je schopnu plně vyřadit z provozu.
                Nejlepší ochranou před tímto útokem je zálohovat si data, nejlépe na externí disk. Také je velmi důležité pravidelně aktualizovat software a používat kvalitní antivir.
                Pokud jste ransomwarem již napadeni, rozhodně se nedoporučuje vyplácet výkupné. Jednak bude druhá strana motivována po vás chtít více peněz, také nikdy nevíte, kam se až vaše data z účtu dostanou a zda druhá strana splní podmínky.