MLM – multi level marketing

Multi level marketing je anglický název pro přímí prodej různých výrobků. MLM vznikl v USA Nejčastějším sortimentem jsou drogistické zboží, finanční produkty, potravinové doplňky ale i malé spotřebiče. Odhaduje se, že se takovémuto druhu podnikání věnuje celosvětově až 60 milionů lidí.
Dnes už to ale neznamená, že ten, kdo se stane prodejcem listuje v seznamu telefonních čísel, a obvolává neznámé lidi a vnucuje jim výrobek. Prodejci v přímém prodeji podávají inzeráty, kde nabízejí práci například recenzováním výrobků. Přímo otravné jsou inzeráty, kde vám slibují vysoký výdělek za pár hodin práce odkudkoliv.
tým žen
Podívejme se na jeden z nich. Pokud na takový inzerát odpovíte, dostanete se nejspíš do konkrétní skupiny lidí na sociálních sítích, kde prodejci vychvalují prodávané výrobky. Abyste mohli recenzovat zboží, jak bylo slíbeno v inzerátu, musíte si samozřejmě koupit uvítací balíček produktů v tisícových hodnotách. Inzerát samozřejmě klame, nikdo vám za recenzi nezaplatí. Peníze dostanete teprve potom, co dalšímu důvěřivci něco prodáte, respektive ho zaregistrujete k dané MLM společnosti.
Samozřejmě musíte být činní na sociálních sítích, a přesvědčovat videi, fotkami i vyprávěním, že díky galvanické žehličce jste omládli, a díky určitému džusu mají vaše děti potřebné množství antioxidantů v těle, a nejsou tedy na pokraji svého zdraví. K tomu všemu vás navede váš kouč, neboli ten, který za vás dostal provizi z toho, co jste si od společnosti objednali.
Žena u počítače
Budete jezdit na pravidelná setkávání, kde se dozvíte, jak jste skvělá skupina lidí, že tvoříte lepší svět, a že máte být šťastné, že máte možnost s danou firmou spolupracovat. Budete všichni svorně jásat na povel, tleskat si a blahopřát si navzájem. Vše vás bude utvrzovat v tom, že děláte správnou věc, a že jednou budete stejně jako ti na vrcholu společnosti, pracovat v luxusu třeba z pláže a popíjet nejdražší šampaňské k snídani.
Každá společnost má svůj motivační systém, kterému samozřejmě vévodí provizní systém. Zde samozřejmě platí, že čím více lidí budete mít takzvaně pod sebou, tím vyšší budou i vaše provize, jelikož budete mít příjem z každého produktu, který váš podřízený prodá. Zde vám pomůže motivační systém, bude totiž ve vašem zájmu, abyste získali co nejvíce spolupracovníků, kteří na vás budou vydělávat.
A tak původní prospěšná myšlenka recenzovat zboží, padne, jelikož jste motivovaní finanční odměnou, a tak budete prodávané zboží vychvalovat, a přesvědčovat sebe i ostatní, že spasíte svět. Protože jak řekl nechvalně známý Joseph Goebbels: stokrát opakovaná lež se stává pravdou.