Proč se zábradlí na schodiště stalo prakticky nezbytným

Je pravdou, že zábradlí na schodiště mají několik důležitých úloh. Tou první a nejdůležitější je bezesporu zvyšování bezpečnosti. Tak se totiž nemusíme bát, pokud po těchto schodech jdeme. Při uklouznutí nám totiž nehrozí takové riziko zranění. Jednoduše se zachytíme zábradlí a uchráníme se od pádu.

To však není zdaleka vše, čím je pro nás užitečné. Působí totiž zároveň jako opora, kterou můžeme při výstupu i sestupu použít. Jednoduše řečeno, můžeme se o něj opřít, a přenést tak na něj část své váhy. To znamená, že naše nohy budou mít lehčí práci.

schodiste1

Tento fakt samozřejmě ocení nejvíce osoby s jakýmkoliv typem pohybového postižení, avšak i zdravý člověk si takto rád pomůže. Stačí si jen představit, že stoupáte například do pátého patra bez výtahu. Najednou jste rádi, když se máte o co opřít.

Je však nutné říci, že ačkoliv to vše ukazuje, jak je zábradlí bez nejmenších pohyb užitečné, neodpovídá to na otázku, proč se stalo standardem. Dříve si přeci lidé také poradili bez něj. Co se tedy změnilo?

schodiste3

Jednoduše řečeno, začal se dávat mnohem větší důraz na bezpečnost a pohodlí v běžném životě. Stali jsme se postupně tak vyspělou společností, že jsme se mohli začít zamýšlet i nad tím, jak nejlépe zabezpečit lidi, aby jim hrozilo co nejmenší nebezpečí. A toto je poměrně levná, avšak zároveň účinná cesta, jak toho dosáhnout, alespoň v jedné oblasti.

Samozřejmě to neznamená, že se jedná o dokonalý prostředek. Koneckonců, ruka nám může sjet i z něj. Navíc i ono sebou přináší svá specifická rizika, jako je například typická jízda po něm, ačkoliv je třeba přiznat, že je podstatně méně praktikovaná, než by se na první pohled mohlo zdát.

Avšak výhody zde jednoznačně převažují nad nevýhodami. I proto se stalo nezbytným. Přeci jen, jde tu o zdraví, a mnohdy i o život. A to se rozhodně nevyplatí riskovat.