Para ořechy

Už jste se setkali s názvem juvie ztepilá – Bertholletia excelsa? Možná, že ne, ale se semeny tohoto obrovského tropického stromu (dorůstá až 50 metrů výšky) zajisté ano – jsou to para ořechy. Juvie roste v tropických lesích Jižní Ameriky – zejména v oblasti Amazonie, a jejím plodem je velká tobolka (dlouhá až 20 cm), která má uvnitř 10 – 20 semen s velmi tvrdou skořápkou, a ta skrývá tato velice chutná jádra.

brazil-nuts-5252364_960_720

Para ořech je příjemnou změnou nebo doplňkem ořechů a oříšků, které v naší krajině běžně konzumujeme. Kdo chce, může nyní, v době předvánoční, vyzkoušet para ořechy do vánočního cukroví místo mandlí nebo lískových oříšků. Mají stejně příjemnou chuť – ne-li lahodnější. Kdo má však rád vlašské ořechy a jejich specifickou chuť, ať při pečení raději zůstane u nich – ty prostě para ořech nenahradí.

Je však vhodné tento druh jader do své stravy zařadit, neboť obsahují spoustu prospěšných látek a mají značnou nutriční hodnotu. Para ořechy obsahují velké množství tuku, ovšem kvalitního, bílkoviny, sacharidy, vitamíny A, B, D, E, minerály a stopové prvky. Pro vysoký obsah selenu bývá konzumace těchto ořechů uváděna jako prevence vůči karcinomu. Léčitelé je doporučují i na podporu imunitního systému a pro posílení srdce a cév. Pozor na para ořechy by si však měli dát alergici.

dried-fruit-785243_960_720

A jak je tedy konzumovat? Buď jich můžete jednoduše pár pochroupat, nebo je nastrouhat či namlít a přidávat si je prakticky do čehokoli – jogurtu, smoothie, müsli, kaší, bublanin, koláčů a buchet, a dokonce i do některých slaných jídel.

Zakoupené vyloupané para ořechy zkonzumujte brzy, při skladování by vám – pro velké množství tuku – mohly žluknout.

Z para ořechů se vyrábí kvalitní olej, a pro svou schopnost vyživovat a revitalizovat pleť i pokožku se často využívá v kosmetických produktech.