Rozvoj dítěte v prvním roce života

Ačkoliv je první rok života našeho dítěte mnohdy i vyčerpávající, je také neskutečně naplňující. V tomto období totiž dělá dítě největší pokroky, a mění se ze dne na den. Úkolem každého rodiče je pak dbát na to, aby mělo dítě ke svému rozvoji ty nejvhodnější podmínky, je tedy třeba stimulovat všechny jeho smysly, dopřát mu tu nejlepší péči, a také prostor pro správný růst. Jak na to?

ručička miminka

Pravidelné procházky

V době, kdy se dítko teprve seznamuje se světem kolem, je potřeba jej brát každý den na čerstvý vzduch, a ukazovat mu, co svět kolem něj nabízí. Pravidelné procházky s kočárkem jsou tím, na co není radno zapomínat, a to téměř v jakémkoliv počasí, snad jen vyjma období, kdy jsou horka příliš vysoká. K tomu je také zapotřebí kvalitní kočárek, ve které se bude dítě cítit pohodlně a bezpečně. Jelikož však dítko roste doopravdy rychle, je ideální zvolit rovnou dvojkombinaci, kdy pohodlně v pravou chvíli můžeme přejít z hluboké korbičky na sportovní verzi, ve které už dítko může sedět. Sportovní verze by však měla být polohovatelná, aby si mohlo za jízdy i lehnout, a odpočinout. V poměru cena/kvalita jsou pak na trhu jedny z nejlepších kočárky Riko Brano, které jsou multifunkční, bezpečné, a pro dítě pohodlné. Na zimní procházky je pak zapotřebí zvolit vhodný, zateplený fusak, aby dítě nenachladlo.

dítě v kočárku

Čas strávený doma

I po čas, který s dítěte trávíme doma, je nezbytné dbát na jeho správný rozvoj, a pořizovat mu hračky, které rozvíjejí jeho smysly. Nejrůznější chrastítka, pro rozeznání zvuku, uklidňující usínáček, který třeba hraje melodii, multifunkční hračky určené pro děti od narození. Nejprve se musí naučit používat ruce k pevnému úchopu, později je koordinovat tak, aby si s hračkou mohlo hrát.

Bezpečí

Nebude to trvat dlouho, a dítko začne lozit po čtyřech. V této době je důležité, aby bylo vše kolem zabezpečené, a nedošlo tak k neštěstí. Batolata bývají obvykle fascinována věcmi, které ještě nestihly prozkoumat, jako například elektrická zásuvka, závěsy, květináč plný hlíny, a mnoho dalších. Od těchto věcí je však dítě potřeba držet dál, ale zároveň mu ukázat, čemu a jak fungují, a neustále mu opakovat, proč jsou pro něj nebezpečné.