Chov mazlíčků v kleci je poslední dobou velmi populární zejména kvůli menší náročnosti chovu hlodavců oproti psům a kočkám. S tímto boomem souvisí i stále se rozšiřující spektrum možností, co svým miláčkům můžete koupit za krmivo. Jak rozeznat kvalitní značky od těch, které nestojí za nic?
1) Univerzálnost
Jakmile je něco směska ve velikém plastovém kbelíku, je to podezřelé, pokud je to ale zároveň určené všem druhům hlodavců od myší, přes morčata až po veverky, rychle od toho ruce pryč. Každý druh zvířete má jiné potřeby, potřebuje jinak vyváženou stravu a nesmí jíst všechny složky směsí.
2) Bezobilnost
Zrní, přestože si ho většina lidí neustále představuje jako všelék pro malá zvířátka, není rozhodně žádným darem od boha. Levné směsi zrní, na kterých se pořádně ani nedočtete, s jakými druhy obilovin máte co do činění, rozhodně nebudou ani nejvýživnější, ani nejzdravější pro vaše zvířátko.
3) Nepřirozené barvy
Pokud se při pohledu skrz igelit setkáte s pastelově barevnými křupkami, které se tváří jako základní krmivo, není s nimi něco úplně v pořádku – v přírodě by snad křeček nebo králík jedli něco tyrkysového s fialovými puntíky? Uměle dobarvované krmivo může být sice neškodné, ale také zdraví vašeho mazlíčka pěkně přitížit.
4) Mléko, cukry, tuky
U všech krmiv čtěte pečlivě složení. Pokud vámi vybraný výrobek obsahuje mléko, přidané tuky a velké množství cukru, měli byste se od něj držet dál, což platí zejména v sekci pamlsků pro hlodavce, které jsou velmi často designované do podoby lidských sušenek a tyčinek, ovšem jejich části mohou být slepované medem a jinými sladkými lepidly, které nejsou pro zvířata vhodné.
5) Zvýrazňovače chuti, stabilizátory, éčka
Pokud ve složení najdete více písmenových a číselných zkratek, než byste spočítaly na prstech obou rukou, víte jistě, že tohle je všechno, jen ne přírodní plnohodnotný zdroj živin. Soli, zvýrazňovače chuti, uměle dodané aroma a éčka nejsou tím správným koktejlem, jaký se měl do vašeho hlodavce dostat.