Infekční hepatitida u psů

Je stále více nemocí, které byly výsadou převážně u lidí a dnes se s nimi setkáváme i u psů. Jako by jim to soužití po zdravotní stránce moc neprospělo. Jednou z takových nemocí je i infekční hepatitida neboli infekční zánět jater. Je to onemocnění, které je velice nebezpečné a v některých procentech i smrtelné. Dříve, než bylo toto onemocnění popsáno u psů, bylo rozpoznáno u lišek. Nemoc přenáší virus, který dokáže přežít i několik týdnů. Jestliže má někdo podezření, že se do jeho blízkosti dostalo nakažené zvíře, může virus zahubit běžnými desinfekčními prostředky. Virus se šíří přímým kontaktem, což je nejčastěji infikovanou močí. Inkubační doba nákazy trvá většinou čtyři až devět dnů.

pes

§  Psovi prudce stoupne teplota, ale může během jednoho až dvou dnů opět odeznít.
§  Tím nastává druhé období, kdy jsou napadeny tkáně a orgány.
§  Znovu stoupá teplota a pes je apatický a nemá chuť k jídlu.
§  Trpí velkou žízní.
§  Častým příznakem je i zvracení, průjem a dýchavičnost.
§  Dalším častým příznakem je i intenzivní bolest břicha.
Štěňata v prvních týdnech života mají šanci na přežití velice malou. Možnost úmrtí je téměř stoprocentní. U starších psů se šance o polovinu zvyšuje.

pejsek

Včasná vakcinace psa ochrání

V současné době je výskyt infekční hepatitidy psů v naší republice jen zřídkavý. Každý správný chovatel jistě nechá svého psího kamaráda očkovat proti všem nemocem, které by mu mohly způsobit zdravotní potíže nebo dokonce i smrt.
·        První očkování proti této zákeřné chorobě se provádí už v devátém týdnu věku štěněte.
·        Přeočkování je nutné za další tři týdny.
Ale ani pak nemá pes pokoj na zbytek života. Pokud má být proti hepatitidě chráněn, je potřeba každoroční přeočkování. Zajímavé je, že i kočka se může touto nemocí nakazit. U té ale většinou nemoc nepropukne, jen se stane jejím přenašečem.