Za pohádkovou scenérií Lužických hor

Když se řekne „pohádka“, představíte si něco fantastického, co je jen stěží reálné, a co se zpravidla vymyká běžnému životnímu rytmu. Pohádky se zájmem sledují děti i dospělí a přiznejme si, že na Vánoce jich shlédneme asi nejvíc. Představujeme si v nich svět takový, jaký by měl být, a v mnoha pohádkových exteriérech se objevují i záběry z romantické a pohledné krajiny.

stromy na podzim

Horní Světlá

Budeme-li hovořit v souvislosti s pohádkovou scenérií, možná vás napadne nějaký upravený zámecký nebo lázeňský park, jezero, či vrcholky hor. K nejkrásnějším oblastem České republiky, jež bychom mohli nazvat pohádkovými, patří i Lužické hory.  Vydat se do této příhraniční oblasti znamená putovat za přírodními krásami velice poklidné krajiny, takříkajíc zapomenuté.
jizerské hory

Lužické hory navazují na východní část Národního parku České Švýcarsko, sousedí s Ještedsko-kozákovským hřbetem a částečně tvoří hraniční pásmo s Německem. Nejznámějšími městy jsou tu Nový Bor, Cvikov, Hrádek nad Nisou, Kamenický Šenov a Varnsdorf.

My bychom vám doporučili nasměrovat vaše kroky pod nejvyšší horu Luž. Nedaleko odtud najdete nenápadnou horskou obec s názvem Horní Světlá. Ta je ideálním východiskem turistických jednodenních výletů, a to doslova od jara až do podzimu.

První výlet by mohl směřovat po zelené turistické značce k přehradě Naděje a Ledové jeskyni. Přehradní hráz byla vybudována na Hamerském potoce a původně sloužila jako zásobárna technické vody pro zdejší hamr. Ledová jeskyně je veřejnosti přístupná, a i v parném létě na jejím dně zůstávají zbytky ledového krunýře.

Ujít byste si neměli nechat výstup na horu Luž, je odtud překrásný kruhový výhled na celé panorama Lužických hor. Vaše putování může pokračovat hřebenovou túrou podél státní hranice až do Německé části pohoří k dalšímu vyhlídkovému bodu s názvem Krkavčí kameny.  A pokud trasu prodloužíte až do obce Krompach, můžete tu spatřit přírodní památku, tzv. tisíciletý tis.
jehličnatý les

Lužickým horám se přezdívá krajina ticha, oblast je jen řídce osídlena, převážně rekreačními objekty, řada domů je poznamenána typickou architekturou, kde dominovalo dřevo jako stavební materiál. Pokud do těchto končin zamíříte na týdenní dovolenou, můžete jeden z výletů uskutečnit i do města Varnsdorf, kde je k dispozici i přírodní koupaliště, anebo vystoupat na další zajímavý vrchol s rozhlednou s názvem Jedlová.